Poznań w miniaturze

W 2018 roku rozpocząłem nową serię projektów, zatytułowaną „Poznań w miniaturze”. Dzięki tej serii chciałbym zaprezentować z klocków LEGO znane budynki ze stolicy Wielkopolski. Seria „Poznań w miniaturze” zapoczątkowana została Okrąglakiem, czyli jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Poznaniu.

Okrąglak to 9-piętrowy budynek w kształcie walca. Budowa rozpoczęła się 70 lat temu, a od 1955 roku obiekt pełnił funkcję handlowo-usługową. Obecnie znajdują się w nim biura. Zobaczcie poniżej jak wygląda Okrąglak z klocków LEGO.

Kolejnym obiektem z serii „Poznań w miniaturze” jest stadion miejski INEA Stadion. Projekt powstał już kilka lat temu, przypomniałem o nim z okazji 96-lecia Lecha Poznań. Stadion zbudowany został z ponad 800 klocków LEGO.

W drugiej połowie marca wykonałem budynek Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Collegium Altum, bo o tym budynku mowa mierzy ponad 78 metrów, razem z anteną to ponad 100 metrów. Liczy 22 kondygnacje. Jest widoczny z każdej strony Poznania, podobnie jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Model złożyłem z kilkuset klocków w kilka godzin ze względu na poszukiwanie elementów w moich zbiorach. Tak o to prezentuję się z klocków:


Tuż przed świętami Wielkanocnymi powstał kolejny projekt. Z ponad 670 klocków zbudowałem poznański Ratusz. Model starałem się odwzorować jak najlepiej, choć jak na razie jest to tylko wizualizacja podobnie jak model stadionu miejskiego INEA Stadion.

Ratusz z klocków ma następujące wymiary:
– szerokość: 12,8 cm
– długość: 13,6 cm
– wysokość: 18,5 cm

Ostatnim, najnowszym projektem jest model budynku zajezdni tramwajowej przy ulicy Madalińskiego. Zajezdnia została otwarta 70 lat temu, obecnie stacjonują w niej tramwaje zabytkowe. A w przyszłości planowane jest powstanie w tym miejscu muzeum komunikacji miejskiej. Projekt wykonany z 292 klocków to wizualizacja, przed budową mogą zostać wprowadzone zmiany np. kolorystyczne.

Obecnie pracuję nad kolejnymi projektami z tej serii. Zamierzam zrealizować swoje marzenia i zbudować jak najwięcej budynków z Poznania. Zapraszam do współpracy osoby, firmy i instytucje, które chciałyby mnie wesprzeć w realizacji moich planów. Zainteresowanych proszę o kontakt. Udzielę wszelkich informacji. Kontakt możliwy poprzez pocztę e-mail: mateusz_wawrowski@op.pl lub na profilu „Mateusz buduje”: https://www.facebook.com/mateusz.buduje/