Tramwaj Duwag GT8


Na początku września 2017 udało mi się zbudować tramwaj Duwag GT8. W latach 1996–2003 pojazdy tego typu zostały sprowadzone z Niemiec do Poznania. Jest to model wysokopodłogowy, co uniemożliwia podróżowanie  nim osobom niepełnosprawnym. Jest też mało wygodny dla matek z dziećmi. Jednak dla motorniczych to niezawodne tramwaje, które „słuchają” się podczas jazdy i rzadko się psują.
Model tramwaju potocznie nazywanego Helmutem zaprojektowałem i zbudowałem w skali ok. 1:35. Ma ponad 70 centymetrów długości. Model powstał z 1200 elementów LEGO. W pojeździe zamontowałem specjalny silnik i oprzyrządowanie do zdalnego sterowania, aby model, tak jak prawdziwy Helmut, mógł jeździć.
Aby model w ogóle mógł powstać najpierw zmierzyłem cały tramwaj. Podczas kilku przerw na służbie na linii nr 10 udało mi się, przy pomocy metrówki, wymierzyć najważniejsze elementy Helmuta. Później to wszystko wyskalowałem i przeniosłem do programu do projektowania z klocków LEGO – LEGO Digital Designer. Projektowanie trwało około 2 tygodnie. Po przygotowaniu projektu zakupiłem potrzebne klocki. Budowa zbiegła się z przygotowaniem projektu modeli magazynów dla firmy Amica. O tej budowie można przeczytać w osobnym dziale. W pierwszej połowie września 2017 model tramwaju był już gotowy i 16 września 2017 r. został zaprezentowany szerokiej publiczności podczas festynu na Franowie z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu zorganizowanego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu. Model cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających festyn. W przygotowaniu są następne projekty pojazdów komunikacji miejskiej.

ZDJĘCIA