Z klocków. Jak poukładać miasto – wystawa w Bramie Poznania

assignment help essay help
Tworzenie miasta przypomina budowanie z klocków. Każdy nowy element, który dokładamy lub zabieramy, swoim kształtem, kolorem, fakturą, wnosi coś nowego do kompozycji i zmienia całość. Układanka małych i dużych elementów tworzy miejski krajobraz i otoczenie, w którym żyjemy. Taki krajobraz to nasze wspólne dobro.

Od września do grudnia zapraszamy na wystawę, warsztaty i spotkania poświęcone odkrywaniu dziedzictwa i krajobrazu miasta. Jakie cechy powinien mieć zabytek? Czym jest w krajobrazie „dobre sąsiedztwo”? Dlaczego opieka nad zabytkami jest zadaniem społecznym oraz czy warto dbać wyłącznie o budynki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć wśród historii poznańskich budynków. O pięciu z nich opowiemy na wystawie w Bramie Poznania.

Wystawa „Z klocków” przenosi w świat kreacji, dziecięcej zabawy, układanki z klocków. Proponujemy spojrzenie na miasto z perspektywy jego krajobrazu. A szczególną częścią krajobrazu Poznania jest obszar uznany za Pomnik Historii. To tutaj znajdują się zabytki, które świadczą o tożsamości miasta i jego ważnych cechach architektonicznych, urbanistycznych czy społecznych.

Na wystawie skupiamy się na pięciu obiektach z obszaru, który od 10 lat wpisany jest na listę Pomników Historii. Nasza układanka z klocków to opowieść o Kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim, średniowiecznym zabytku, który w XIX wieku ocalili od zburzenia mieszkańcy miasta. To także historia Pałacu Mielżyńskich na Starym Rynku, jednego z symboli nowoczesnego mieszczaństwa, który czeka na swoją nową odsłonę. A w końcu to poszukiwanie harmonii w projektach Biblioteki Raczyńskich czy… wieżowcach Alfa.

Warsztaty towarzyszące wystawie będą okazją do aktywnego poznania dziedzictwa materialnego i niematerialnego Poznania i spojrzenia na nie między innymi przez pryzmat postaci z nim związanych. Poprzez wspólne budowanie, pracę zespołową i zabawę, wykorzystując różnorodne materiały, rozbudzimy wyobraźnię oraz kreatywność i odkryjemy nowe znaczenie elementów krajobrazu miasta.

Zapraszamy do wspólnego układania miasta.

Z klocków. Jak poukładać miasto
wystawa / 29.09-2.12.2018
warsztaty dla rodzin * / 6.10, 13.10, 27.10, 17.11, 24.11
spotkania / szczegóły na www.bramapoznia.pl
Scenariusz: Katarzyna Andrzejczyk-Briks
Makiety: Mateusz Wawrowski
Aranżacja: R2D2 Kolektyw
Grafika: Stwory Studio
Partnerzy: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Poznańskie Centrum Świadczeń/Centrum Inicjatyw Rodzinnych
Patronat: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego
Produkcja: CTK TRAKT

Wydarzenie jest elementem projektu „Z klocków budowanie – dziedzictwa poznawanie” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

*Na wszystkie warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegóły www.bramapoznania.pl buy essays